Artykuły

Znajdziesz tutaj przydatne i interesujące artykuły!

„Dyscyplina w grupie przedszkolnej – temat niełatwy. Powiedziałabym nawet, że dzisiaj dość kontrowersyjny. Każdego dnia nauczyciele wychowania przedszkolnego mierzą się z trudnościami (…) „

„Leczenie depresji jest działaniem kompleksowym. Istnieją różne formy terapii – rodzinna,indywidualna, grupowa. Spotkania mogą mieć formę warsztatów psychoedukacyjnych dla młodych pacjentów i ich rodziców. W zależności od wskazań włączana jest także farmakoterapia, czyli leczenie za pomocą lekarstw (…)”

„Uwielbiam ten nurt pedagogiki i uważam, że niepochlebnie o niej mówią tylko te osoby, które nigdy nie zagłębiły się w literaturę na ten temat lub mają niewielkie pojęcie o systemie wychowania w duchu Montessori. (…)”

„Która ręka – lewa czy prawa – jest tą dominującą? Które oko, a która noga przeważa u dziecka? I z czym właściwie wiążą się trudności związane z lateralizacją, jeśli chodzi o naukę w szkole? (…)”

„Czy pamiętacie z własnego dzieciństwa, jak osoba dorosła kieruje do Was wypowiedzi, które za chwilę przeczytacie poniżej? Jeśli nie – jesteście prawdziwymi szczęściarzami, bo takich słów żadne dziecko nigdy nie powinno usłyszeć od mamy, taty ani innych najbliższych osób dorosłych (…)”

„Są takie zabawki, które stają się modne tylko na chwilę. Pojawiają się i zapada na nieprawdziwy szał, który trwa przez krótki moment i… już. Trend przemija i o zabawce każdy zapomina. Są jednak i takie, które towarzyszą nam od pokoleń i nigdy nie wychodzą z mody. Zabawki nad wyraz uniwersalne, zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek (…)”

„Jesteś rodzicem. Jeśli w Twoim domu raczkujekilkunastomiesięcznyszkrab, żwawo biega kilkuletniprzedszkolak lubwłaśnie rozpoczęło swoją przygodęze szkołą starsze dziecko – ten wpis może Cię zainteresować (…)”

„Mała motoryka to sprawność ruchowa dziecięcej dłoni i paluszków. Należą do niej wszelkie działania zachęcające do czynności wykonywanych palcami i dłońmi (…)”

„Jak najlepiej sobie z nim poradzić? Trening czystości jest bardzo trudnym zadaniem, zarówno dla rodziców, jak i samego malucha. Nauka załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb bez „wpadek” to długi i żmudny proces (…)”

„Działania konstrukcyjne polegają na manipulowaniu zestawem elementów służących do zabawy w celu zbudowania zorganizowanego układu. Skomplikowane? Niekoniecznie (…)”

„Czyżby? Jest taki stan, do którego zazwyczaj żaden rodzic się głośno nie przyznaje. Dlaczego? Bo nie byłoby to dobrze widziane. Bo mamą albo tatą jest się 24 godziny na dobę, bez możliwości wzięcia L4 (…)”

„Czy zauważyłeś, że Twój maluch „odczytuje” nazwy na reklamach, kubeczkach jogurtu, butelkach z napojami – choć nikt go tego wcześniej nie uczył? Czy jesteś świadomy, że nawet bardzo małe dziecko rozróżnia nazwy: IKEA, McDonald’s czy LEGO, jeśli się z nimi wielokrotnie „opatrzyło”? (…)”

„Zanim dziecko zacznie pisać, musi najpierw zdobyć naprawdę wiele umiejętności. Ważne jest opanowanie koordynacji całego ciała, precyzji ruchów, a także koordynacji wzrokowo-ruchowej. (…)”

„Jeśli jesteś rodzicem kilkulatka, na pewno z ogromną chęcią towarzyszysz swojemu dziecku w czytaniu książeczek. Skąd to wiem? Wiem, bo dzieci uwielbiają słuchać opowieści, a rodzice znajdują ogromną przyjemność w czytaniu swoim pociechom. (…)”

„Czy dorastanie w dwujęzycznym domu niesie za sobą wyłącznie korzyści? (…)”

„Wszystkie najważniejsze procesy aktywizacji językowej zachodzą w pierwszych latach życia dziecka. Właśnie w tym czasie – mówimy tu o wieku 0-6 lat – zwanym okresem szczególnej wrażliwości językowej, działają specyficzne mechanizmy przyswajania języka, dzięki którym mózg dziecka efektywnie gromadzi i przetwarza informacje językowe. (…)”

„Troszcz się, chroń, wskazuj drogę, bądź zawsze obok, ale działaj z wyczuciem. Nie „przyduszaj”, nie osaczaj – w imię zasady „co za dużo, to niezdrowo”. Wyobraź sobie krążący wokół Ciebie helikopter. (…)”

„Pamiętam to doskonale – kiedy sama byłam przedszkolakiem, uwielbiałam bajki. Najbardziej te opowiadane przez osoby dorosłe. Bajki nie tylko mnie ciekawiły, one mnie wręcz pochłaniały i dotykały bardzo głęboko. (…)”

„Jesteś rodzicem kilkulatka, a Twoja pociecha wraz z końcem wakacji – czyli już za chwilkę – rozpocznie edukację przedszkolną i po raz pierwszy stanie w drzwiach przedszkola? Jeśli tak, ten artykuł jest na pewno dla Ciebie. (…)”

„Jestem głęboko przekonana o tym, że nauka stanowi akt woli, a nie przymusu. Łatwiej o wewnętrzną motywację do działania i odkrywania świata, gdy otoczenie dorosłych nie jest środowiskiem, w którym nagromadziły się liczne przeszkody z jakimi musi zmierzyć się dziecko – by ostatecznie skulić się w sobie i pozostać potulnie w swojej skorupce. (…)”

„Umiejętność rozwiązywania konfliktów, a raczej wiedza, w jaki sposób to robić, jest jedną z najpotrzebniejszych zdolności radzenia sobie z codziennymi przeciwnościami oraz jedną z najwyżej cenionych umiejętności XXI wieku. (…)”

„Wielu z nas mylnie kojarzy naukę matematyki z mozolnym wkuwaniem na pamięć tabliczki mnożenia oraz stresem, jaki towarzyszył nam w dzieciństwie przy rozwiązywaniu zadań matematycznych. (…)”

„W dobie wszechobecnego hałasu, dochodzącego dosłownie z każdej strony, cisza znaczy naprawdę wiele. Uczy trafnej identyfikacji uczuć, rozumienia ich oraz właściwej, przemyślanej reakcji. Pomaga w skupieniu, koncentracji i… rozwiązywaniu problemów. (…)”