Artykuł – „Zabawki ponadczasowe​”

ZABAWKI PONADCZASOWE

Są takie zabawki, które stają się modne tylko na chwilę. Pojawiają się i zapada na nieprawdziwy szał, który trwa przez krótki moment i… już. Trend przemija i o zabawce każdy zapomina. Są jednak i takie, które towarzyszą nam od pokoleń i nigdy nie wychodzą z mody. Zabawki nad wyraz uniwersalne, zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Zawsze mile widziane w każdym dziecięcym pokoju, bez względu na wiek malucha i jego zainteresowania. Cóż takiego w sobie mają? Jeśli nie wiesz, jaki upominek sprawić dziecku, poniższe propozycje mogą być dla Ciebie cennym drogowskazem.


Klocki drewniane

Klocki (a także inne zabawki drewniane) są bardzo lubiane i mają wiele zastosowań. Można je zobaczyć w niemal każdym dziecięcym pokoju – może dlatego, że drewno jest przyjazne, ciepłe i naturalne? Zakupione klocki nigdy nie będą się kurzyć na półce – dziecko może z nich tworzyć nieskończenie wiele konstrukcji i bawić się nimi w to, na co akurat ma ochotę.Wspaniale rozwijają wyobraźnię. Są bezpieczne, praktyczne, rzadko się gubią i stanowią odpowiedni prezent zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki.


Pluszowy miś

Każde dziecko ma swojego pluszowego misia!Zabawka pojawiła się dawno temu – z końcem XIX wieku – i od razu zdobyła serca wszystkich maluchów. Misie są przeróżne – duże, małe, kolorowe, o wymyślnym lub klasycznym wyglądzie. Zostają towarzyszami na dobre i złe, nawet starszych dzieci. Są prawdziwymi przyjaciółmi, powiernikami i przytulankami, z którymi dzieci zasypiają co wieczór. Maluchy chętnie rozmawiają ze swoimi ulubionymi pluszakami, opowiadając, co im się przytrafiło w ciągu dnia.


Piłka

Tak, po prostu piłka. Wybór jest ogromny: kolorowe, we wzory, różnych rozmiarów, z różnego materiału, błyszczące lub matowe. Niektóre pakowane są w specjalne siatki z nici o dużych oczkach. Piłka to wyjątkowo uniwersalna zabawka. Można ją kopać, turlać, trzymać, kulać, podrzucać, łapać, odbijać.Nie ma możliwości, żeby dziecko nudziło się z piłką – jest to zawsze dobry wybór.


Puzzle

Wszelkiego rodzaju układanki – drewniane, plastikowe, z grubego kartonu, o różnych kształtach i wymiarach – to raj dla dziecka. W zależności od wieku malucha składają się z mniejszej lub większej ilości części o różnej wielkości. Doskonale ćwiczą koncentrację, pamięć, kojarzenie i zwinność paluszków.


Instrumenty

Dzieci je uwielbiają, choć prawdziwe instrumenty nie leżą niestety w zasięgu każdego malucha – zazwyczaj nie mają do nich dostępu. Znają je z bajek,filmów, być może widziały je w teatrze lub operetce. Tylko te dzieci, które grają na jakimś instrumencie bądź uczęszczają do szkoły muzycznej, mają z nimi bezpośrednią styczność. Przeciętny maluch miał być może okazję stanąć obok pianina, potrzymać w ręku gitarę, pobawić się tamburynem lub trójkątem. A instrumenty to przecież prawdziwa frajda! Każdy wydaje inny dźwięk i… można pohałasować! Pobawi się nimi i chłopiec, i dziewczynka.


Jo-jo

Jo-jo to zabawka zręcznościowa, dostępna w wielu kolorach, rozmiarach i formach. Nie jest droga i może być ciekawym podarunkiem, zwłaszcza jeśli do pudełeczka włożysz kilka różnych. Bawiąc się jo-jo, dzieciaki kształcą swoją zręczność, cierpliwość i refleks.


Bączek

Tradycyjna zabawka grająca, wprawiana w ruch obrotowy dookoła własnej osi. Czy wiecie, że najstarsze gliniane bączki odkryto 3,5 tysiąca lat p.n.e.? Wirujące kolory sprawiają, że od zabawki nie można oderwać wzroku. Współczesne bączki są piękne i kolorowe, z namalowanymi postaciami z popularnych bajek, a większość z nich stanowi połączenie zabawki muzycznej z grzechotką.


Mydlane bańki

Najprostsza zabawka, a niosąca tyle radości, w sam raz dla każdego dziecka – i młodszego, i starszego. Nadmuchiwanie baniek, puszczanie dużych i małych, obserwowanie jak się unoszą i opadają jest fascynujące! Dodatkowo wesołe barwne opakowania, w których można je zakupić,stanowią dodatkowy atut prezentu. Wielogodzinna zabawa z bańkami gwarantowana!

Zabawki, które kupujemy dzieciom, wcale nie muszą być drogie ani wymyślne, aby przedszkolak czy szkolniak czerpał z nich prawdziwą radość. Warto o tym pamiętać, gdy stajemy przed uginającą się półką w sklepie zabawkowym.

Autor: Katarzyna Dołhun