Adaptacja

Adaptacja

Moment przekroczenia progu przedszkola jest niewątpliwie bardzo ważnym wydarzeniem dla całej rodziny. Dla Dziecka stanowi on pierwszy krok do samodzielności i często bywa trudnym doświadczeniem. Wobec tego pragniemy zrobić wszystko, aby ułatwić Dziecku start przedszkolny i dobrze przygotować je do czekających zadań. Kilkulatek może rozwijać swoje indywidualne możliwości oraz nawiązywać kontakt społeczny tylko wtedy, gdy ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa, a kształtować je można poprzez stopniowe oswajanie i poznawanie nowego otoczenia. Właśnie tą zasadą kierujemy się przygotowując nasz harmonogram adaptacji.

 

Najbardziej zależy nam na zapewnieniu Dzieciom poczucia bezpieczeństwa i wspaniałego samopoczucia w przedszkolu. Ponadto pragniemy zbudować trwałą i dobrą relację z Rodzicami, opartą na obopólnym zaufaniu.

 

Dzieci najmłodsze, przekraczające próg przedszkola po raz pierwszy

Ponieważ doskonale wiemy jak ważny – zarówno dla Dziecka, jak i Rodzica – jest proces adaptacji przedszkolnej, z Rodzicami naszych przyszłych Przedszkolaków spotykamy się już w czerwcu. Na pierwszym spotkaniu poznajemy siebie nawzajem, przedstawiamy swoje oczekiwania i budujemy wzajemne relacje. Rozmawiamy z Rodzicami o procesie adaptacji oraz emocjach, które temu procesowi towarzyszą, a także uważnie słuchamy, co Rodzice mogą opowiedzieć nam o swoich Dzieciach, a naszych przyszłych przedszkolakach. Tłumaczymy Rodzicom, czym jest lęk separacyjny i jakie pomocne działania należy wdrożyć na dwa miesiące przed planowaną adaptacją z Dziećmi, a jakich zachowań i komunikatów najlepiej unikać.
Ostatnie dwa tygodnie sierpnia to okres przebywania Dzieci w przedszkolu wraz z Rodzicami. To przede wszystkim czas radosnych zabaw ruchowych i edukacyjnych. Zaczynamy od 1 godziny dziennie i każdego dnia wydłużamy ten czas – tak, aby w ostatnich dniach sierpnia Dziecko rozpoczęło pobyt śniadaniem o godzinie 8:30, później zjadło obiad i odbyło pierwsza poobiednią drzemkę.

 

Dzieci starsze

Kiedy przychodzi do nas starszy przedszkolak, zasady adaptacji ustalamy indywidualnie, w zależności od usposobienia Dziecka i czasu, jakiego potrzebuje do integracji z nową grupą. Bardzo ważny jest dla nas wstępny wywiad i wszystkie informacje, które otrzymamy od Rodzica, a które pomogą nam stworzyć Dziecku najlepsze warunki do adaptacji. Rodzic zawsze może wejść do grupy razem z Dzieckiem, na ustalony czas. Może też pozostawić Dziecko w grupie samo i umówić się na telefon z wychowawcą, który poinformuje go o tym, jak pociecha funkcjonuje w grupie. Wspólnie z wychowawcą Rodzic decyduje o tym na ile czasu Dziecko pozostanie w przedszkolu i w jakim zakresie wydłużany będzie ten czas.