Artykuł – „Trening czystości​”

TRENING CZYSTOŚCI

Jak najlepiej sobie z nim poradzić? Trening czystości jest bardzo trudnym zadaniem, zarówno dla rodziców, jak i samego malucha. Nauka załatwiania swoich fizjologicznych potrzeb bez „wpadek” to długi i żmudny proces. Potrzeba tutaj wytrwałości i cierpliwości. Nerwowy ton,atmosfera przymusu i stres wiszący w powietrzu na pewno nie pomogą.

 

Kiedy?

No właśnie – kiedy jest ten odpowiedni moment? Jeśli będziemy uważni, zaobserwujemy, że dziecko samo wysyła nam sygnały. Maluch zaczyna siadać na nocnik dla zabawy.Mówi lub pokazuje, że ma mokro. Zdejmuje pieluchę, często zagląda do łazienki.

 

Czas i miejsce

Niech łazienka od samego początku pozostanie jedynym miejscem, gdzie dziecko się załatwia. Salon czy inny pokój to nie najlepsze miejsce na korzystanie z nocnika. Dlaczego? Otóż dlatego, że przecież wszyscy załatwiamy się w toalecie, a nie w pokojach. Możesz mieć potem trudności z przekonaniem dziecka, aby nagle przeniosło się z pokoju do ubikacji. Będzie to dla niego kolejny stres. Nie sadzaj malca na nocnik zbyt często, ponieważ w końcu stanie się to nudne i dziecko zacznie go unikać albo kojarzyć z zabawą, a nie o to Nam chodzi. Na nocnikowanie najlepiej wybrać ciepłą porę, kiedy dziecko jest lżej ubrane i może bawić się bez pieluchy również na dworze. Wiosną i latem cały proces zdaje się przebiegać szybciej – a ubrudzone ubrania szybciej schną!

 

Konsekwencja

Kiedy już powiesz A, powiedz też B. Najgorsze, co możesz zrobić, to wrócić do pieluchy w trakcie nocnikowania. Tworzy to prawdziwy zamęt w głowie małego dziecka.Rzeczywiście, rodzice najczęściej wracają do pieluchy w dwóch przypadkach – noc i jazda autem. Przespanie całej nocy bez pieluchy stanowi wyzwanie dla dziecka. To wiele godzin. Dziecko może po prostu bardzo mocno zasnąć i nie zdążyć zawołać. Nie każdy maluch sam sprawnie trafi do toalety w ciemnościach. Oczywiście są w sprzedaży specjalne podkłady, które ochronią prześcieradło oraz materac przed zabrudzeniem, i warto z nich skorzystać. Rodzice nie chcą także za każdym razem prać fotelika samochodowego, zwłaszcza gdy szykuje się długa podróż. Dziecko, zafascynowane tym co widzi za oknem lub słodko śpiące w trakcie jazdy, może zapomnieć o siusianiu.

Dajcie sobie czas. Trening czystości może trwać kilka,czasem nawet kilkanaście miesięcy. Kiedy dziecko zaczyna biegać bez pieluchy, musisz liczyć się z zasiusianą sofą, dywanem, niespodzianką na ścianie i w różnych innych miejscach. Jestem mamą – to naprawdę tak wygląda! Mogą zdarzyć się też wpadki w miejscach publicznych – w kawiarni, restauracji, sklepie, na placu zabaw. Tak, dzieje się tak nawet wtedy, kiedy co pięć minut pytasz malca, czy potrzebuje skorzystać z toalety.

 

Dzień pożegnania z pieluchą

Tak, tak – warto to podkreślić!Jest to wielkie wydarzenie i ogromny kamień milowy w rozwoju dziecka. Celebrując fakt, że od teraz dziecko nie będzie już nosić pieluchy,dajemy mu do zrozumienia, że dzieje się coś naprawdę wyjątkowego, a ono jest już DUŻE. Sprezentowanie dziecku majteczek (mogą być z ulubionymi postaciami z bajek – inne dla dziewczynki, inne dla chłopczyka) sprawia, że dziecko jest szczęśliwe, dumne i bardzo entuzjastycznie reaguje na zmianę.

 

Działamy

Bądź konsekwentny, a jednocześnie elastyczny. Owszem, wprowadzasz do codzienności dziecka pewną nową rutynę, którą powinniście wspólnie wcielać wżycie. Bądź jednak czujny. Chwal dziecko za każdym razem, a jeśli mu się nie uda, pod żadnym pozorem się nie denerwuj. Zapewnij, że kolejna próba na pewno będzie sukcesem. Najgorszy pomysł, na jaki możesz wpaść, to karanie dziecka, gdy pobrudzi bieliznę lub nie zdąży na nocnik. Nigdy tego nie rób. Pozwól dziecku samodzielnie wybrać nocnik w sklepie. Wybór jest naprawdę olbrzymi! Jeśli dziecko nie chce nocnika, a podobają mu się nakładki na sedes – zaakceptuj to.

 

Nic na siłę

Jeśli mimo waszych wspólnych starań wyczujesz, że z jakiegoś powodu trening czystości jest niekomfortowy dla dziecka (duży stres, wstrzymywanie moczu i kupki przez niemożność załatwienia się na nocniku, związane z tym zaparcia i bóle brzucha,płacz, histeria, strach przed korzystaniem z nocnika czy ubikacji), odłóżcie naukę na inny czas. Być może dziecko nie jest jeszcze gotowe na funkcjonowanie bez pieluchy. Warto też wtedy skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby wykluczyć wszelkie niedomagania fizyczne, bądź z psychologiem, gdy trening czystości staje się dla dziecka ogromnym stresem (widziałam takie przypadki na własne oczy i wierzcie mi – niektóre dzieci naprawdę miewają z tym spore trudności).

 

Poczytajcie razem o siusianiu i robieniu kupy

Dzieci bardzo to lubią, a książeczki dostępne na rynku rzeczywiście wspomagają naukę korzystania z nocnika. Oto kilka tytułów: Ale kupa! Co masz w pieluszce?; Nocnik nad nocnikami; Kupa siku już w nocniku. Moja pierwsza książeczka do czytania i grania; Żegnaj pieluszko! Jak miś polubił nocniczek; Basia, Franek i pielucha. Czytajcie wspólnie!

 

Pamiętaj!

O tym, czy dziecko z sukcesem ukończy trening czystości, decyduje etap jego rozwoju oraz dojrzałość układu nerwowego. Zazwyczaj około 12. miesiąca życia dziecko zauważa, że ma potrzeby fizjologiczne, zaś w granicach 18. miesiąca potrafi odpowiedzieć, czy chce siusiu. Ten czas jest różny dla każdego dziecka. Są maluchy, które bardzo wcześnie uczą się korzystać z nocnika, a są i takie, które opanowują tę umiejętność w granicach 3. roku życia – i to jest całkowicie normalne! Wiedz, że nawet wytrenowane już dziecko może z jakiegoś powodu z powrotem domagać się pieluchy. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy ma miejsce jakaś nowa, fascynująca dla  dziecka sytuacja – jak dołączenie do grupy żłobkowej czy uczestniczenie w warsztatach – a okres adaptacji nierzadko wiąże się ze stresem.Malec zapomina wtedy o…meldowaniu o potrzebie skorzystania z toalety. Pamiętaj, prędzej czy później każde dziecko się usamodzielni, także w za kresietreningu czystości.

Autor: Katarzyna Dołhun